TANAP'tan İlk Gaz Akışı Başladı

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak’ın katılımı ile 12.06.2018 tarihinde açılışını yaptığımız Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’ndan 30 Haziran 2018 tarihi itibarı ile Eskişehir Kompresör ve Ölçüm İstasyonu'nda ticari gaz alımına başlanmıştır.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz-2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın Türkiye’ye ve Avrupa'ya taşınmasını amaçlamaktadır. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ile ilk etapta yıllık 16 milyar m3 doğal gazın taşınması öngörülmektedir ve bu miktarın 6 milyar metreküpü Türkiye’ye, 10 milyar metreküpü ise Avrupa’ya taşınacaktır. Projenin kapasitesinin 31 Milyar m3’e çıkarılabilir nitelikte olması, gerek Ülkemiz gerekse Avrupa Ülkeleri arz güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Hedeflenen süreden önce tamamlanan 1.850 kilometrelik boru hattı uzunluğu ile TANAP; Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa'nın en uzun doğal gaz boru hattı olma özelliğine sahiptir. Proje kapsamında Türkiye sınırları içerisinde biri Eskişehir’de diğeri Trakya’da olmak üzere ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası bulunmaktadır.

Türkiye’nin Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında enerji politikalarında yerlileşme, yenilenebilirlik ve sürdürülebilirlik önem kazanmaktadır. Bu kapsamda, TANAP; Türkiye’nin enerji arz kaynaklarının çeşitlendirilmesine olanak sağlamakla birlikte enerji arz güvenliğinin sağlanmasına da katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, bu proje TürkAkım, Ba¬kü-Tiflis-Ceyhan (BTC), Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) ve Kerkük-Yumurtalık gibi diğer uluslararası projelerle birlikte Türkiye’nin enerji merkezi olması yolunda bir basamak teşkil etmektedir ve Türkiye bu basamağı da başarılı bir şekilde tamamlayarak hedefine doğru hızla ilerlemektedir.